„Адаптивната яркост на мобилни телефони, таблети и монитори изобщо не помага с нищо.“

 

Вероятно сте виждали много от нашите статии за това как цифровите устройства очевидно са източник на много досадни проблеми, включително напрежение на очите, дегенерация на макулата и потискане на мелатонина. Когато попитате експертите от Ophthalmic & Physiological Optics (The Journal of the College of Optometrists) и National Academy of Sciences, те ще се съгласят, че трябва да защитите очите си, тъй като синята светлина е вредна за съня! Така че, когато се къпете в светлината от дигиталните си устройства, ще бъде по-трудно да заспите, да спите и да се наслаждавате на съня си.

 

И сега, когато има толкова много научни доказателства, показващи колко лоши са цифровите устройства за очите ни, технологичните инженери и разработчиците предоставиха на света решения типлепенка“: приложения, които манипулират екраните и уж освобождават потребителите от въздействието на изкуствена синя светлина. Какво лошо може да има в това, нали?

Е, сега излезе ново проучване с изобличителни доказателства, че адаптивната яркост на мобилни телефони, таблети и монитори изобщо не помага. Изследователи от Центъра за изследване на осветлението към Политехническия институт Rensselaer вече бяха установили, че сините дължини на вълните на светлината потискат освобождаването на мелатонин. Сега обаче последните им изследвания показват, че субекти, които са използвали дигитално устройство с приложение, предназначено да манипулира интензитета на синята светлина, спрямо тези, които не са го направили, не са довели до никаква промяна в потискането на мелатонина. С други думи, приложенията, които превръщат екрана ви в оранжево под прикритието, че ще предпазят очите ви, може да работят само за премахване на синята светлина, но няма да направят много, за да ви помогнат да спите по-добре. Една интересна бележка в тяхното проучване, която ни направи впечатление обаче, беше, че една нощ, в която всички участници са имали приток на свеж, сънлив мелатонин, е било когато всички са носели очила, блокиращи синята светлина. Я, виж ти! Кой да предположи?!

 

Спрете да съсипвате съня си и спрете да страдате от дигиталното напрежение на очите. Борете се с всички тези проблеми с GUNNAR. За да прочетете мнение на трета страна, вижте какво каза един редактор за очилата GUNNAR в Gadget Review!