Колко време детето ви прекарва в гледане на телевизия, превъртане през смартфона или iPad или в игра на видео игри? Ако са като средното американско дете, отговорът е 7,5 часа, прекарани пред екрана за забавление всеки ден – 4,5 от които са прекарани в гледане на телевизия. Повече от година това прави цели 114 дни, прекарани в гледане на цифрови екрани.

В тази статия ще проучим как прекомерното време пред екрана влияе на децата, колко време пред екрана е твърде много и как да защитите децата си от потенциално вредните ефекти на цифровите екрани.

 

Защо времето пред екрана е лошо за децата?

 

Докато известно време пред екрана не е вредно, твърде много време, прекарано в гледане на цифрови екрани, може да има значителни последици за децата. Скоро ще споделим колко време пред екрана е твърде много, но първо нека прегледаме как прекомерното време пред екрана влияе на децата.

Възпрепятства ранното развитие

 

Малките деца се учат, като възприемат света около тях, изследват средата си и наблюдават възрастните в живота си. Когато едно дете е залепено за цифров екран, то пропуска да изживее ежедневни дейности и събития, които му помагат да научава за света. Това води до един вид „тунелна визия“, която може да попречи на цялостното развитие.

Докато децата могат да научат някои неща, като гледат видеоклипове или играят игри на цифрови устройства, проучванията показват, че децата учат най-добре, когато взаимодействат с възрастни, които говорят и играят с тях.

 

Влияе върху развитието на социални умения

 

Нетърпението в реални ситуации е един от най-честите ефекти от прекомерното време пред екрана. Детето няма нужда да бъде търпеливо с екрана, тъй като той доставя незабавно удовлетворение. Това може да накара децата да имат проблеми с изчакването, слушането и реагирането в ежедневни ситуации.

Прекомерното време пред екрана също намалява времето, което децата прекарват във взаимодействие с възрастни и други деца, като по този начин намалява способността им да развиват силни социални умения.

 

Увеличава риска от множество здравословни и поведенчески проблеми

 

Изследванията показват, че прекомерното време пред екрана е свързано с различни физически и психически здравословни проблеми при децата, включително затлъстяване, депресия, тревожност, поведенчески проблеми, проблеми с вниманието и насилие.

 

Нарушава съня

 

Доказано е, че прекомерното време пред екрана при децата им пречи да спят всяка нощ препоръчителното количество сън. Това до голяма степен се случва, защото цифровите екрани излъчват синя светлина, която инхибира производството на мелатонин - хормона на съня.

Очите на децата са дори по-уязвими от очите на възрастните към ефектите на синята светлина. Това е така, защото очите на децата все още се развиват и имат слаба естествена защита от синята светлина. Децата също имат по-големи зеници от възрастните, което им позволява да приемат повече светлина.

Докато ефектите на синята светлина върху очите на децата все още се проучват, изследванията показват, че синята светлина може също да увреди клетките на ретината, което потенциално води до макулна дегенерация.

 

Увеличава риска от дигитална преумора на очите

 

Прекарването на дълги периоди, взирани в цифрови устройства, напряга очите на децата и може да доведе до синдром на компютърноот зрение (известен също като дигитална преумора на очите). Много фактори допринасят за развитието на синдрома на компютърното зрение, включително намалено мигане, седене твърде близо до екрани, лоша поза и интензивно фокусиране.

Води до цифрово пристрастяване

 

Усещането, което детето получава, когато печели дигитална игра или превърта през времева линия, е резултат от освобождаването на допамин, невротрансмитер за добро настроение. Освобождаването на допамин насърчава детето да повтаря поведението, отваряйки вратата към дигитална зависимост и намалено чувство на удоволствие в ситуации от реалния свят.

 

Трябва ли да се ограничи времето пред екрана за децата?

 

И така, колко време пред екрана е твърде много за децата? Американската академия по педиатрия (AAP) препоръчва следните насоки:

  • Под 2 години: Нулево време пред екрана, с изключение на видео чат със семейството или приятели
  • 2-5 години: Не повече от един час на ден висококачествено програмиране, което се гледа съвместно с родител или брат или сестра
  • 5-17 години: Не повече от два часа на ден*, с изключение на времето, прекарано на цифрови устройства за домашна работа

*Тази възрастова демографска група става малко по-трудна с препоръки, тъй като голяма част от тяхното образование вече е компютърно базирано; препоръчително е тези „два часа“ да са гледане на екрана в свободното време като социални медии, игри и т.н.

Как можете да защитите децата си от вредните ефекти на прекомерното време пред екрана?

 

Първата стъпка в ограничаването на времето на екрана на вашите деца е да определите колко време всъщност прекарват на устройствата си. След като имате добра идея, е време да решите къде да намалите и как да защитите очите на децата си, докато използват цифрови устройства. Ето нашите най-добри съвети, които да вземете предвид:

  • Дайте приоритет на висококачественото програмиране: Когато е възможно, дайте приоритет на цифровото програмиране, което е интерактивно или насърчава полезни уроци.
  • Практикувайте правилото 20-20-20: Това правило ви насърчава да правите паузи, докато използвате цифрови устройства, за да предотвратите дигиталната преумора на очите. На всеки 20 минути гледайте нещо на 20 фута разстояние за поне 20 секунди. Практикуването на това правило дава на зрителната система добра почивка и шанс за рестарт.
  • Запълнете празнотата: Ако трябва да намалите времето на детето си пред екрана, предложете му алтернативни дейности, за да запълни времето, което преди е прекарвало на цифрови устройства. Добрите алтернативи са спорт, занаяти, четене и време лице в лице със семейството и приятелите.
  • Спални без екрани: Направете правило да нямате екрани в спалнята на вашето дете, тъй като синята светлина, излъчвана от цифровите екрани, може да попречи на мозъка да разбере, че е време за сън. Вместо да гледат филм на iPad преди лягане, децата трябва да се занимават с недигитални дейности като четене.
  • Моделирайте поведението: Децата ще реагират и ще спазват ограниченията на времето на екрана, ако вие като родител ограничите устройството. Не вдигайте телефона си по време на хранене или докато ги настройвате с дейност без екран!
  • Носете очила със синя светлина: Когато детето ви използва цифрови устройства, накарайте го да носи очила със защита от синя светлина. Очилата със защита от синя светлина за деца са специално проектирани да предпазват развиващите се очи на по-младото население, като блокират високоенергийната синя светлина, която засяга циклите на съня.

Кои очила със синя светлина за деца са най-добри?

Като пионер на очилата със защита от синя светлина и единствените патентовани очила за игри и компютър, препоръчвани от лекари, детските очила със защита от синя светлина GUNNAR ще ви дадат спокойствие, знаейки, че очите на вашите деца са защитени, докато използват цифрови устройства.

Очилата със синя светлина GUNNAR за деца се предлагат в оттенък на стъклата „Clear“ на GUNNAR, който блокира 35% от синята светлина, и нашия характерен оттенък на стъклата „Amber“, който блокира 65% от синята светлина. Всички лещи се доставят с покрития против отблясъци и устойчиви на размазване и се предлагат без рецепта и с рецепта.

С ширoка гама от стилове на рамки, цветови опции и дизайн, вашето дете може да избере чифт очила със синя светлина, които го карат да се чувства като най-готиното дете в квартала.